Tai Chi Tradycyjne - Szkoła YIN-YANG
 

Metoda Feldenkraisa


Twórcą tej metody pracy z ciałem i umysłem był urodzony w Rosji Moshe Feldenkrais /1904-1984/.
Przez wiele lat trenował on judo, założył m.in. pierwszy w Europie klub tego spotu walki. W pewnym momencie jego życia odnowiła się dawna kontuzja kolana, czekała go operacja. Jednak Moshe sam postanowił wyleczyć kolano - od tego momentu rozpoczął badania nad anatomią, fizjologią, mechaniką ruchu, psychologią, które z czasem zaowocowały powstaniem kompletnej Metody Feldenkraisa.

Na czym skupia się ta metoda? Na rozpoznaniu i poprawieniu naszych nawyków ruchowych. Większość
z nas na codzień używa tych samych mięśni, wykonuje podobne czynności, co z upływem lat może powodować przeciążenia stawów i mięśni, dolegliwości bólowe, wady postawy i zwyrodnienie stawów.

W Metodzie Feldenkraisa ruch wykorzystywany jest jako środek samopoznania i samorozwoju. Posiada ona bardzo duże właściwości terapeutyczne - może być wykorzystana po kontuzjach, urazach, chorobie. Niezwykłe efekty przynosi również osobom zdrowym, które po prostu pragną rozwinąć swój potencjał ruchowy, poruszać się sprawniej, z mniejszym wysiłkiem, z większą gracją.
W pracy grupowej ćwiczenia tej metody wykonywane są najczęściej w pozycji leżącej lub siedzącej, najczęściej z zamkniętymi oczami, z naciskiem na komfortowe dla danej osoby wykonanie ćwiczenia.
Tak naprawdę Metoda Feldenkraisa polega na odczuciu ruchu w sobie i świadomości siebie w danym ruchu. Bardzo często eksperymentujemy tu z swoją własną interpretacją podawanych komend.
W trakcie zajęć uświadamiamy sobie swoje nawyki ruchowe i otwieramy się na nowe możliwości swojego ciała.

Krótka prezentacja Metody Feldenkraisa

 


Elementy Metody Feldenkraisa wykorzystywane są na zajęciach Wschodniej Gimnastyki Terapeutycznej "HARMONY" - Kraków (instruktorka
Izabela E. Paletko ukończyła roczny warsztat Metody Feldenkraisa)

Regularne zajęcia i warsztaty tej metody:
Jacek Paszkowski - Warszawa