W zgodzie z Tradycją - Szkoła YIN-YANG
 

Koncepcja Yin/Yang


Teoria Yin i Yang

Taoistyczna kosmologia wywodzi początek wszechświata z całkowitej pustki, stanu, który nazwano Wu Chi (”Stan Ostatecznej Nicości”). W pewnym momencie w tym stanie nicości zaistniał impuls, który zapoczątkował kreację naszego wszechświata.
Impulsem tym jest Tai Chi, które oznacza Wielką Ostateczność (Tao), a który odpowiada mocy Boga, Najwyższej Sile. Impuls ten zamanifestował się jako energia dzięki współgraniu dwóch różnorakich stanów, które można określić jako ładunki ujemny i dodatni (Yin i Yang).
Ich zetknięcie wytwarza energię. Dzięki interakcji tych dwóch przeciwstawnych stanów istnieje nasz wszechświat, wszystko co się w nim dzieje. Można powiedzieć, że Tai Chi jest siłą, która stworzyła z bezgranicznej pustki podział na Yin i Yang, dając początek życiu.
Ta sama siła może również doprowadzić do ponownego zjednoczenia Yin i Yang wracając do stanu pustki (Wu Chi).
Yin i Yang zawsze dążą do równowagi, harmonijnego przepływu z jednego stanu do drugiego.

Siła Yang odpowiada ciepłu, światłu, suchości, Yin natomiast to noc, zimno, wilgoć.
Zobaczmy jak przyroda naturalnie utrzymuje równowagę: po nocy następuje dzień, pory suche przeplatają się z wilgotnymi, zimne z ciepłymi. Można wręcz powiedzieć, że te dwie siły współistnieją
ze sobą tworząc taniec życia.

Yang odpowiada męskości, sile, twardości, agresji, Yin to siła żeńska, słabość, miękkość, strach. Może dlatego naszym życiem najczęściej kieruje dążenie do stworzenia związku – w naturalny sposób dążymy do równowagi próbując współistnieć z przeciwną i uzupełniającą nas zarazem naturą partnera.
Zauważmy jednak, że w znaku Yin Yang znajduja się dwie kropki, mało tego, żaden z elementów nie ma ostrego zakończenia, zdaje się płynnie przechodzić w stan przeciwny. Na tle białym jest czarna kropka, na czarnym biała, oznacza to, że w maximum Yin zawsze znajduje się jakaś cząstka Yang i podobnie dzieje się z maximum Yang. Każda z tych sił nie może istnieć bez drugiej, płynnie przechodzą w siebie, po maximum Yang następuje Yin i na odwrót.


Przykłady pokarmów Yin/Yang:

Mocne Yang

- wędliny
- mięso (Jagnie, baran, kiełbasy – królik, drób)
- owoce morza
- ryby
- jajka
- ser (stare, dojrzewające, kozie, owcze, wędzone, parmezan – miękkie, młode, twarogi)
- masło
- mleko (kozie, krowie, sojowe)
- zboża (neutralne) (gryka, proso, pszenica, jęczmień, ryż, owies, żyto, kukurydza)
- orzechy
- strączkowe
- warzywa (korzeniowe, koper włoski – cukinia, pomidor, ogórek)
- owoce (czereśnie – gruszki)
- owoce tropikalne
- sałaty liściaste (sałata korzeniowa – cykoria)
Mocne Yin

Zawsze należy dzielić pokarmy na odrębne grupy tematyczne i dopiero w tych grupach różnicować według natury bardziej Yin lub Yang.


Metody preparowania żywności wg Yin/Yang:

Mocne Yang
- grill – używać przy gorącej wilgoci
- smażenie w głębokim oleju
- smażenie
- pieczenie (piekarnik) – używać przy wilgoci
- szybkowar
- gotowanie i duszenie (neutral)
- gotowanie na małym ogniu (stan wrzenia)
- blanszowanie
- gotowanie na parze
Mocne Yin
Pokarmy surowe są Yin.

Preparowanie służy zmianie jakości energetycznej pokarmu. Im więcej ciepła używa się do przygotowania potrawy, tym bardziej staje się ona Yang.