W zgodzie z Tradycją - Szkoła YIN-YANG
 

Artykuły, informacje - Tai Chi i Chi Kung


Artykuły, informacje - Tai Chi i Chi Kung
TAI CHI:
- Ruch to zdrowie - rozpocznij przygodę z Tai Chi i Chi Kung
- Anatomia - podstawy niezbędne w praktyce Snake Style

-
Pięć zasad umiejętnej praktyki

- Dziesięć zasad praktyki Tai Chi
- Czterech Wrogów Wojownika (Carlos Castaneda)
-
Tai Chi Chuan Snake Style

- Linia przekazu Yang Snake Style

-
Sekretny przekaz Tai Chi Chuan rodziny Yang

-
Tiger Style kontra Snake Style

- Trening "JING"
-
Iron in Cotton (Żelazo owinięte w Bawełnę)

- Oddech w praktyce Tai Chi Snake Style

-
Tai Chi pomaga walczyć z cukrzycą

-
Tai Chi podnosi odporność

- Tai Chi - prywatnie :)
- Dokumenty dla zaawansowanych

CHI KUNG:
- Chi Kung - cel praktyki
-
Oddychanie w Chi Kung

- Praca z energią Chi
- Umysł według Chińczyków

- Pole Życia

 Tai Chi - prywatnie

Poniżej wypowiedzi ludzi, którzy ćwiczą Tai Chi w Szkole YIN-YANG.
Każdy ma własne spostrzeżenia, każdy doświadcza treningu na różnych poziomach i każdy wynosi z niego coś dla siebie.


Marek (3 lata treningu)

Jak Tai Chi Snake Style wpływa na człowieka?
Odpowiedź jest tylko jedna. Pozytywnie.

Trenuje Tai Chi zaledwie od trzech lat. Stopień mojej wiedzy jest ledwo podstawowy, ale w rzeczy samej nie ma to większego znaczenia, ponieważ samo odkrywanie i poznawanie własnych ograniczeń, jest najwspanialszym doświadczeniem.
Poza zdrowotnym aspektem uprawiania Tai Chi (który jest bardzo ważny), istotną dla mnie jest praca
z własną psychiką. Mierzenie się z własnym Ego to wspaniałe doświadczenie. W codziennym życiu dajemy się ponieść emocjom, obracamy się na pięcie, trzaskamy drzwiami, dążymy po trupach dla zaspokojenia swych pragnień. Tu jedynym przeciwnikiem jest umysł i by z nim wygrać, musimy go zgłębiać, odkrywać jego ciemne strony, by wlewać tam światło i ze spokojem pokonywać poszczególne stopnie „niesprawności”.
Jeśli chcemy coś osiągnąć wymaga to zaakceptowania siebie i własnych ułomności by móc z nimi pracować.

Nie będę się rozpisywał na temat osiągnięcia wysokiego stopnia zaawansowania, bo nie oto w tym wszystkim idzie. To jest ubocznym skutkiem regularnego uprawiania tej dyscypliny, tak samo jak zdrowie fizyczne. Kluczem jest tutaj umysł i osiągnięcie spokoju wewnętrznego, a do tego można dojść przez poznanie siebie, zrozumienie mechanizmów, które nami kierują, a także świadomy trening.
Świadomy trening to wykonywanie ćwiczeń z pełnym zrozumieniem sposobu ich wykonywania oraz celowości. Podczas takiego treningu nie można myśleć o pracy, domu itp. Mechaniczne powtarzanie ruchów do niczego nie prowadzi, wręcz cofa nas poprzez wyrabianie kolejnych złych nawyków.
Tak, więc kiedy zaczynamy świadomie wykonywać poszczególne elementy treningu wyłania się cały obraz nas samych.
To system, który polecam zwłaszcza tym wszystkim, który brakuje cierpliwości. Tai Chi Snake Style zmienia ludzi poprzez zmianę ich sposobu postrzegania rzeczywistości. Uprawianie Tai Chi Snake Style obnaża nas ze wszystkiego i pozwala z czasem, na tym obnażonym fundamencie budować mocną konstrukcję psychiczną i fizyczną, dzięki której będzie można się cieszyć wrażliwym i pełnym harmonii życiem.

Marek M.
 


 

 

Rafał (5 lat treningu)

Wiele godzin ćwiczeń. Minęło jak pstryknięcie palcami. Czy coś się zmieniło? Nie wiem. Czuję się jak początkujący. Czasem tylko, coś mnie zdziwi.

Ostatnio kolega zapytał: co tam właściwie robicie. Pokazałem mu jakiś prosty ruch, wyjaśniając zasady wykonania. Powiedział: aha, rozumiem. I ... powykręcał się jakoś dziwnie.
No więc, świadomość ciała. Na pewno jest. Jakaś. Czy wcześniej jej nie było. Nie wiem.

Kondycja w potocznym pojęciu. Nie mam na co dzień świadomości, ale tak. Nawet jeżeli czymś się zmęczę, to powrót do zwykłego samopoczucia jest zaskakująco szybki.

Wyjście na trening to takie święto. Na samą myśl sylwetka się prostuje. Stopy mocniej dotykają ziemi. Powietrze pachnie, a świat nabiera magicznego blasku. Nie, nie ściemniam - tak po prostu się dzieje.

I jeszcze ta zaskakująco cienka czerwona linia. Między wszystko a nic. Drobna świadoma korekta struktury ciała zmienia nic we wszystko. Utrata świadomości zmienia wszystko w nic.

Rafał C.C.